Kun astelee Växjön jalkapallostadionille, on näky vakuuttava. Katsomossa kymmenentuhatta penkkiä ja molemmissa päissä soihduista tulleita palamisen jälkiä. Mielessä käy ajatuksia siitä, miltä katsomot näyttävät täytenä, mutta Växjön ja Brommapojkarnan kohdatessa katsomot eivät yleisöstä pursuile. Kansallisessa Liigassa HJK:n paidassa tutuksi tullut Mimmi Nurmela myöntää, että katsojia saisi olla enemmänkin, mutta korostaa, että pelipäivä näkyy kaupungissa.
”Meidän seura on vielä aika nuori, joten perinteitä ja historiaa ei ole samalla tavalla kuin monella muulla seuralla, mutta Växjö on joka tapauksessa vahva urheilukaupunki ja myös Växjö DFF näkyy kaduilla. Vaikka pelin aikana ei katsojiin kiinnitä huomiota, niin olisihan se hienoa, jos katsojia olisi enemmän. Nuorena seurana meille ei ole vielä ehtinyt muodostua samanlaista kannattajajoukkoa kuin joillain seuroilla.”
Ottelun alla on ollut muutama sateinen päivä, mutta se saattaa olla vain hyvästä kuumaa ottelua varten. Växjö ja Brommapojkarna ovat ennen ottelua vain pisteen päässä toisistaan ja molemmat haluavat kääntää tuloskäyräänsä parempaan suuntaan.
”Pelissä on molemmille isot pisteet. Kummatkin joukkueet ovat pisteiden valossa vähän alisuorittaneet viime aikoina. Molemmille olisi ollut paikkoja iskeä maaleja ja napata pisteitä, mutta ne ovat joukkueita vältelleet. Odotettavissa on siis varmasti tiukka vääntö.”
Ottelu sai kotijoukkueen kannalta lähes täydellisen alun, sillä BP:n verkko heilui vain muutaman minuutin jälkeen. Vaikka se jäikin avauspuolikkaan ainoaksi osumaksi, oli Växjö enemmän hyökkäämässä kuin puolustamassa. Vierailijoiden maalilla pelannut Anna Koivunen oli kuitenkin tarkkana ja nappasi pallot kiinni, vaikka varsinkin muutama kulmapotku saattoi aiheuttaa ylimääräistä jännitystä.
”Futis on peli, jossa pitää varautua kaikkeen, sillä tilanteet muuttuvat nopeasti. Otimme tietysti sen tavoitteen, että teemme lisää maaleja ja rauhoitamme sitä kautta peliä. Edessä oli kuitenkin vielä koko ottelu, joten hyvän olon tunteeseen ei saanut jäädä kiinni, vaan pitää pelata fiksusti. Toisella puolikkaalla BP sai pientä momentumia, mikä on ihan normaalia, kun toinen on takaa-ajossa tauon jälkeen. Me vähän vetäydyimme ja puolustimme omaa maalia mikä taas johti siihen, että olimme vastaanottava osapuoli ja peli meni pieneksi taisteluksi.”
Ottelun lähestyessä loppuhetkiään, pääsi Växjön hyökkääjä yksin Koivusta vastaan. Koivunen peitti pienen kulman hyvin, mutta kotijoukkue onnistui painamaan pallon maaliverkkoihin. Kahden maalin johto kesti kuitenkin vain muutaman minuutin. Viimeisillä minuuteilla Brommapojkarna haki tasoitusta kiivaasti ja ajoittain jopa maalivahti Koivunen oli hyökkäyspäässä maalintekoa yrittämässä. Se ei kuitenkaan riittänyt, vaan Nurmela pääsi tuulettamaan voittoa muun Växjön joukkueen kanssa.
”Vaihdettiin lopussa muodostelmaa ja pyrittiin takaamaan johtoasema. Tämä kuitenkin johti samalla myös siihen, että välillä oli vähän hakemista, että ketä pitäisi puolustaa. Pelin loppu oli kyllä aika klassikko. Vastustaja lyö kovaa painetta meidän maalille ja BP:n maalilla pelannut Anna Koivunenkin oli välillä meidän boksissa yrittämässä maalintekoa.”
Växjön kausi alkoi hyvin, sillä neljästä ensimmäisestä ottelusta tuli kolme voittoa. Seuraavasta yhdeksästä ottelusta tuli kuitenkin vain viisi pistettä, voitto Hammarbysta ja tasapelit Djurgårdenin ja Vittsjön kanssa. Brommapojkarnaa vastaan tuli tärkeät kolme pistettä, mutta Nurmela toivoo syyskaudelle parempaa tulosta pisteiden merkeissä.
”Kausi lähti käyntiin hyvin, mutta sitten tuli pieni taantumavaihe, jonka aikana emme saaneet omaa peliämme kulkemaan. Viime aikoina olemme pallollisesti ja pelillisesti pelanneet paremmin, vaikka se ei olekaan tulostaululla näkynyt. Kokonaisuudessaan suht kelposuoritus, mutta syksyllä vaan täytyy napsia pisteitä paremmalla prosentilla. Jos joku Suomessa miettii futisreissua niin täällä olisi tarjolla kovia ja intensiivisiä
pelejä tulossa!”